Przyjmijmy nomenklaturę jedną. Waga zbiornikowa to wszystkie zbiorniki, silosy, pojemniki wyposażone w wagi, tak będzie prościej. Wagi te w większości przypadków składają się z kontenera czy zbiornika ustawionego na nóżkach. Nóg tych jest od 3 do 8, przynajmniej tyle spotkałem najwięcej przy dotychczasowej praktyce. Są również zbiorniki które nie są posadowione na nogach i proszę mi wierzyć, z nich również można zrobić wagi. Wagi wyposaża się standardowo w czujniki tensometryczne odpowiednie do ilości nóg, sumator oraz moduł pomiarowy. Moduł dobieramy do naszych wymagań, czy ma być standardowy tylko do wyświetlania masy, czy ma dawać sygnał dla sterowników, czy ma na przykład sterować dozowaniem. Jeśli nie mamy nóg w które wyposażona jest nasza konstrukcja to owszem można stworzyć z tego wagę, ale proces modernizacji jest nieco głębszy.
Wagi zbiornikowe można zgrubnie podzielić na dwie grupy. Takie które mają tendencję do przwrócenia się i takie które nie mają. Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że zbiornik się może przewrócić należy zastosować odpowiednie gniazda czujników które przed tym zabezpieczają. Generalnie w zbiorikach powinno się takich rozwiązań używać, ale oczywiście istnieje też opcja budżetowa, czyli.... dobrze będzie.... Nie ma co generalizować.
Instalacja wagi to jedna sprawa, a dokładność druga. Częstym błędem który wynika z braku wiedzy lub z technologii używania są połączenia nieelastyczne. Należy wiedzieć, że zbiornik nie może być niczym połączony z czymkolwiek na zewnątrz na stałe bez elestycznych przejściówek. Tematyka ta jest zawiła i wymaga dużo wprawy, ale główna zasada jest właśnie jedna - brak połączeń sztywnych.
Dokładność pomiaru. Poruszma ten temat, gdyż wagi zbiornikowe które widuję zawsze są dokładniejsze niż być powinny. Programowo można ustalić, że waga ma dokładność 1kg przy 10t. Oczywiście w praktyce w związku z wszystkimi mankamentami zbiorników takimi jak połączenia, wiatr, drgania faktyczna dokładność będzie dużo mniejsza i warto zdawać sobie z tego sprawę.
Kalibracje i sprawdzenia bądź legalizacje to odrębny temat, ale jeśli chcemy mieć zbiornik z wagą, dobrze jest mieć możliwość sprawdzenia tego zbiornika za jakiś czas. Warto jest przewidzieć miejsce na ułożenie wzorców. Trzeba pamiętać, że to jedyne prawidłowe sprawdzenie które może nam być potrzebne, jeśli ktoś kiedy zarzyczy sobie świadectwa legalizacji bądź wzorcowania. Można sprawdzać zbiorniki wodą za pomocą przepływomierzy, lecz trzeba wiedzieć, że przepływomierze takie mają gorszą dokładność od wagi na dodatek wchodzą w grę takie składniki jak temperatura i gęstość. Takie sprawdzenie wykonywane jest z precyzją...na oko.
Reasumując. Przykładowe zestawy wagowe które można wykorzystać dla zbiorników znajdziecie w sekcji ZESTAWY MONTAŻOWE.