Podział
Opisując zasady i możliwości wag dozujących oprzemy się na przykładowych 3 seriach wag które są dostępne w naszej ofercie. Oczywiście nie tylko takie wagi są dostępne na rynku, lecz podział i zasada działania innych wag jest bardzo zbliżona. Mówimy o wagach z prostym dozowaniem DAA, dozowaniem bardziej zaawansowanym DBA oraz profesjonalnym PKF. Wagi które przedstawiamy to wagi przykładowe i należy wiedzieć, że takie same zestawy można wykonać na zbiornikach lub przy każdej innej nietypowej konstrukcji takiej jak podawanie ślimakowe, dozowanie gazów oraz wiele wiele innych.
Dozowanie proste DAA
Jak sama nazwa wskazuje, to najprostsza metoda dozowania. Moduł wagowy to standardowy moduł stosowany do każdej innej zwykłaj wagi lecz z jedną funkcją dzięki której możemy wykorzystać urządzenie do dozowania. Jest to funkcja progów która przy danej masie lub kilku masach potrafi dać nam krótki sygnał do urządzeń zewnętrznych. Standardem z reguły są dwa sygnały, czyli tzw. progi. Przy niższej masie oraz drugi przy wyższej. Można je wykorzystać do dozowania zgrubnego oraz dokładnego w zależności od potrzeb. Sygnał ten musimy już wykorzystać we własnym celu aby zasterować urządzeniami wykonawczymi. Najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu wykorzystanie go do zatrzymania dozowania przy danej wartości masy. Dozowanie uruchamiamy ręcznie na jakiejś maszynie, a waga kończy proces za nas, aby nie trzeba było go zatrzymywać ponownie ręcznie.
Dozowanie proste DBA
To według mojej opinii najlepsze rozwiązanie. Połączenie wagi ze skrzynką sterującą przekaźnikami. Pod dane przekaźniki podłączamy tylko silniki, węże, podajniki i mamy gotową wagę potrafiącą już nieco więcej. Możemy zapamiętywać programy, możemy mieszać składniki w różnych kolejnościach, możemy dla każdego składnika dozować zgrubnie i dokładnie oraz możemy rozpoczynać sterowanie z poziomu wagi. Jedynym ograniczeniem są dla nas ilości przekaźników i urządzeń wykonawczych. Nie potrzebujemy tutaj żadnego automatyka, gdyż kabel z zasilania np. silnika wpinamy bezpośrednio na płytę sterującą i mamy gotowe narzędzie do pracy. Urządzenia tego typu posiadają już szereg innych możliwości takich jak transmisja danych po protokołach Modbus, Profibus oraz takie możliwości jak sterowanie dozowania za pomocą komputera lub połączenia ze sterownikiem.
Dozowanie profesjonalne PKF
To już rowiązanie dla zaawansowanych użytkowników i raczej łączy się ono z montażem wykonanym przez specjalistyczną firmę. Tego typu wagi mają już w standardzie od kilku do kilkunastu wejść oraz wyjść analogowych. Możliwości sterowania do kikunastu urządzeń w różnoraki sposób. Długo by opisywać możłiwości takich urządzeń, lecz sama instrukcja ma więcej niż 70 stron, więc nie ma raczej szansy aby wszystko zawrzeć w kilku zdaniach. Nazwę to tak, jeżeli możliwości wag DBA to dla Was za mało to proponuję bardzo dokładnie wejść w temat i stworzyć system dozowania indywidualnie, według swoich potrzeb. Jeśli chcemy aby tu nam coś świeciło, tu dawało alarm, tu drukowało a tu na wyjściu w danym momencie było 8,5 V to warto zagłębić się w instrukcję tych wag lub podobnych.
Podsumowanie
Jeśli chcemy coś prostego co ma odcinać zawór to tylko dozowanie proste, jeśli chcemy ciągle coś napełniać to tylko dozowanie zaawansowane, a jeżeli chcemy sterować kilka rzeczami naraz, generując raporty i sterować automatyką to tylko dozowanie zaawansowane. Przy tego typu rozwiązaniach najważniejsza jest jedna, jedyna rzecz.... najlepiej kilka razy popytać niż później samemu zgłębiać niuanse.