Gdzie stosuje się wagi taśmowe?
Wagi taśmowe, zwane inaczej taśmociągowymi lub przenośnikowymi instaluje się w układ przenośnika taśmowego w miejsce już istniejących lub projektowanych rolek. Najczęściej stosuje się je do ważenia kruszywa, piasku lub węgla. Zwykle montuje się je na taśmociągach stacjonarnych, przesiewaczach oraz kruszarkach.
Co wpływa na dokładność wagi taśmowej?
Przy wagach taśmowych, tak jak w przypadku większości urządzeń pomiarowych, zawsze najistotniejszym parametrem jest dokładność na którą wpływ ma wiele czynników. Jakie to czynniki i w jaki sposób wpływają na wiarygodność pomiarów? Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.
Rodzaj konstrukcji
Konstrukcje lub platformy muszą spełniać dwie podstawowe funkcje: tłumić drgania przenośnika oraz mierzyć masę. Konstrukcje różnią się znacznie od siebie. Są wśród nich zarówno bardzo proste, w których jedynie przykręcono czujnik do rolki mające dokładność +-5%, jak również precyzyjne, które zapewniają dokładność 0,5% podczas użytkowania. Warto również wiedzieć, że dokładność zależy w dużej mierze od kąta pochylenia przenośnika. Czym większy kąt samego przenośnika tym gorsza jego dokładność, a przy dużym pochyleniu istnieje możliwość rolowania się materiału na wadze co powoduje kilkakrotne jego zważenie. Oczywiście zakłamuje to wyniki sumowania. Najlepiej jeżeli nachylenie przenośnika nie przekracza 20 stopni. Każdy producent stosuje inne rozwiązanie w kwestii konstrukcji mechanicznej i nie ma tutaj standardowych rozwiązań tak jak na przykład przy wagach platformowych.
Wagi legalizowane czy nie?
Warto wspomnieć również o legalizacji. Wagi techniczne nielegalizowane jedno- lub dwu- czujnikowe są wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż nie mają żadnych ograniczeń. Ważenie odbywa się w czasie normalnej pracy lecz kosztem gorszej dokładności. Przy wadze legalizowanej trzeba brać pod uwagę dodatkowe czynniki takie jak zamknięcia łyżki, pochylenia ładowarki lub ilość obrotów silnika. Niespełnienie któregoś z tych parametrów uniemożliwia ważenie, lecz zapewnia wartość deklarowaną. Do rozliczeń handlowych wagi powinny być legalizowane, do technologicznego przeważania nie jest to wymagane. Oczywiście należy wiedzieć, że wagi legalizowane są około dwa razy droższe niż nielegalizowane.
Taśmociąg
Istotną cechą jest również sam taśmociąg, a konkretnie jego stan techniczny, czym jest on lepszy tym lepsze wskazania wagi. Nie najlepiej świadczą o nim stalowe łączenia czy brakujące kawałki taśmy.
Rolki
Następną rzeczą istotną dla pomiaru są rolki. Nie mogą być pozacierane lub zużyte (muszą cicho i delikatnie się kręcić). Rolki w strefie ważenia powinny zostać wymienione na rolki z mniejszym biciem (mniejszymi luzami) oraz regulacją wysokości.
Naciąg
Ważny jest także naciąg taśmy. Naciąg może być grawitacyjny lub śrubowy. Choć niewiele osób zdecydowałoby się na zmianę naciągu w istniejącym taśmociągu, warto wiedzieć, że naciąg grawitacyjny dla naszej wagi byłby najlepszym rozwiązaniem.
Jak potwierdzić dokładność wagi?
Dokładność wagi możemy potwierdzić legalizacją. Wagi przenośnikowe mogą mieć 3 klasy dokładności i dla każdej z tych klas istnieje możliwość legalizacji. Są to:
• klasa 0,5 zapewniająca 0,5% dokładności podczas pracy
• klasa 1 zapewniająca 1% dokładności podczas pracy
• klasa 2 zapewniająca 2% dokładności podczas pracy
Najpopularniejsze są wagi w klasie 1. Należy wiedzieć również, że wagi przenośnikowe powinniśmy legalizować tylko na przenośnikach stacjonarnych. Jeśli chcemy by waga mogła przejść legalizację, cały obieg materiału musi być tak zaplanowany, aby istniała możliwość przeważenia materiału przechodzącego przez tzw. taśmówkę na innej wadze np. samochodowej.
Zakup wagi legalizowanej nie wymaga sprawdzenia przed odbiorem, ponieważ legalizacja potwierdza jej dokładność. Przy wagach nielegalizowanych proponujemy uczestniczyć w odbiorze ,aby uzyskać pewność co do danej dokładności. Zaleca się przeprowadzenie minimum 3 prób, a jeśli błąd każdej z nich mieści się w zakresie w deklarowanej tolerancji to możemy założyć, że waga jest sprawna. Warto również zastosować tzw. tarowanie wagi i obserwować jaka jest różnica wskazań dla wagi po pełnym obiegu taśmy.
Zapisywanie danych
Niemal każda waga taśmowa posiada niekasowalny licznik główny na którym można opierać swoje przeliczenia. Oprócz niego, w zależności od rodzaju wagi, dostępne są również dodatkowe liczniki kasowalne. Jeśli interesują nas opcje dodatkowe, wagi mają często możliwość zdalnego wysyłania danych przez GSM lub Wi-Fi, a także umożliwiają podłączenie drukarki lub oprogramowania do zbierania danych i drukowania raportów.