Wstęp
Liczenie sztuk to tematyka którą wykładam nagminnie i stąd pomysł, aby raz, a porządnie sprawę opisać.
Pamiętajcie, że NIE każdą wagą zliczymy wszystkie elementy, że NIE można liczyć po setki tysięcy sztuk, że NIE zawsze błędy w liczeniu są z winy wagi. Opisowo możemy zakupić prawie każdą standardową wagę i za jej pomocą liczyć sztuki. To jest bardzo pospolita funkcja i z reguły jest w standardzie. Możemy również zakupić bardzie specjalistyczną wagę która posiada pamięć produktów, klawiaturę numeryczną dla łatwiejszej obsługi, czy możliwości przeliczania magazynowego oraz drukowania etykiet.
NIE każdą wagą zliczymy wszystkie elementy.
Aby dobrać wagę do liczenia sztuk na początek musimy zdać sobie sprawę jakie elementy chcemy ważyć. Ile waży jedna sztuka i ile ich chcemy naraz liczyć. Wybierajmy tak wagi aby element który chcemy ważyć nie był lżejszy niż dokładność, czyli d, wagi. Nie liczmy np. 5g elementów na wadze o dokładności 10g, od tego powstają błędy. To jest kryterium które jest dla nas najważniejsze. Oczywiście maksimum również, gdyż musimy policzyć ilość elementów razy masę jednej sztuki i wtedy wyjdzie nam jakie maksimum waga powinna mieć.
NIE można liczyć po setki tysięcy sztuk.
Musimy wiedzieć, że należy wykonać próbkę ważenia z możliwie dużej ilości. Czym większe ilości chcemy ważyć, tym większą próbkę wykonujemy. Nie liczmy 10000 sztuk, wykonując próbkę na 10 sztukach. Należy również wiedzić, że czym więcej sztuk, tym istnieje prawdopodobieństwo większego błędu. Skąd błędy ? Wyjaśnię w następnym podpunkcie.
NIE zawsze błędy w liczeniu są z winy wagi.
Wręcz nigdy nie są z winy wagi. Problem zawsze jest jeden i tylko jeden. Źle dobrana dokładność wagi do masy elementu oraz różnice w masie danego elementu. Zanim zadzwonimy do serwisu, że nasza waga jest popsuta, sprawdźmy na początek na wadze laboratoryjnej jaka jest różica masy na kilku przykładowych, niby tych samych, elementach. Czym większe różnice mamy w elementach tym większe próbki wykonujmy, aby średnia dla danego elementu była najbardziej adekwatna.
Przy odpowiednim podejście do w/w punktów jest szansa abyśmy mieli naprawdę przydatne i bezbłędne urządzenie.